מאת ד"ר דב פוגל
בעשורים האחרונים חלה עלייה עצומה במספרם של האנשים הסובלים מעודף משקל. המרכז למניעת מחלות האמריקני אומד את מספרם בארה"ב ב כ- 40% מהמבוגרים וכ- 30% בין הילדים והמתבגרים. באוכלוסיות המזרח ההשמנה נתפסת שסימן של בריאות, מעמד חברתי ובעצם לשובע. 

עד היום ובכל יום אני נתקל באמהות הצעירות שמתלוננות כי ילדן אינו אוכל וכי הינו רזה ובעצם "חולה !". לעיתים יש משהו בדבריו שכן גוף בריא דורש כמות מינמלית של שומן לשם תפקוד של מערכות שונות כמו המערכת הורמונלית, המערכת החיסונית, לשם בידוד תרמי, הגנה מפני זעזועים לאיברים רגישים ולאגירת אנרגיה. 

מכאן עולה השאלה מהו המדד למשקל תקין , והיכן הבריאות עומדת בייחס למשקל?
מדד המשקל – המדד נועד לקביעת המצב הגופני בהתייחס לממדי האדם ריבוע הגובה/משקל השמנה מוגדרת כמצב גופני שבו חלה הצטברות עודפת של רקמות השומן סביב אברי הגוף והתת-עור. דבר שעלול לגרום לפגיעה בבריאות. ההשמנה נפוצה באוכלוסיות שבהן קיים שפע מזון ושאינם נדרשים להפעיל את הגוף ( חוסר פעילות גופנית). כפי שאנו רואים בטבלה משקל תקין במבוגר – 18.5-25.
משקל עודף – 25-30 והשמנה 30-39 ומעל 40 המדובר בהשמנה ממאירה. כאשר המדובר בהשמנת יתר והשמנה ממאירה נמצא ע"י ארגון הרפואה העולמי כי כ- 5 מיליון אנשים מתים עקב כך מדי שנה ובאחרים ההשמנה לכשעצמה מביאה אתה סיכונים והינה הגורם העיקרי למחלות אלו: 1). סוכרת מסוג 2. 2). לחץ דם גבוה. 3).מחלות כלי דם טרשתיות ומחלות לב. 4). שבץ מוחי. 5). מחלות סרטן: – (סרטן המעי, שד, רחם –אנדומטריום, כיליה, כיס-מרה וכבד).
עודף המשקל מעלה אף את האפשרות ללקות במחלות מפרקים, מחלות דרכי הנשימה עד הפסקות נשימה בעיקר בשינה, בעיות שינה וכן מחלות נפש בעיקר דיכאון. 

לאחרונה נשאלתי ע"י החולים הסוכרתיים שבהם אני מתרכז עתה, האם קיימות תרופות להורדת המשקל? אז כן ! בשנים האחרונות אושרו מספר תרופות ע"י רשות המזון והתרופות האמריקני : Belviq (Arena Pharmaceuticals) Qsymia (Vivus Pharmaceuticals) Contrava Saxenda / Victoza (Liraglutide) ויקטוזה הינה תרופה המיוצרת ע"י נורד דיסק (חב. דנית) וייעודה טיפול בסוכרת מסוג 2 ולמעשה מעודדת של ההורמון האינקרטיני הנקשרת לקולטני ה- ג'י אל פי 1 שמשפיעה על הפרשת האינסולין . השפעתה טובה במיוחד בחולי הסוכרת שחלה אצלם ירידה בהפרשת האינסולין והמלווה בירידת ההפרשה של ההורמונים הללו ע"י תאי המעי. אלו גם יכולים להנות מירידה במשקל גופם.
כאשר הליראגלוטיד מיועד להשמנה התרופה נקראת סקסנדה. אלא שלדעתי אין מקום לתרופות אלו המיועדות להורדת המשקל, אלא אם כן המדובר בחולים שלהם סכנת חיים .
עדיף ומומלץ כלכלה מותאמת דלת פחמימות בעיקרה ופעילות גופנית שחייבת להמשך גם לאחר השגת המטרה בהפחתת המשקל. 

בחודשים האחרונים פונים אלי לא מעט מהמטופלים במחלת הסוכרת המשתמשים באסכרקס מספר חודשים ומציינים כי לאחר נטילת התוסף חשים בירידה ברצון לאכול/לזלול וחלה אצלם ירידה במשקל גופם. אחרים תולים זאת בהרגלי היציאה, אלו שסבלו מעצירות נהנים מהסדרת היציאה. אחדים העלו בפני כי קיימת תכיפות גדולה יותר ביציאה. הממצאים הללו נצפו גם במהלך הניסוי הקליני אלא שלא צפינו בירידה משמעותית במשקלם של המטופלים. 

נראה כי האסכרקס דומה למוצר שמשווק זה מכבר קסניקל (אורליסטאט) שאגב מאושר ע"י רשות המזון והתרופות האמריקני ונמצא בניסויים קלינים כי ההפחתה במשקל הינה כדי 1.5-3 ק"ג בשנה ושיש על המטופלים להמשיך לשמור על כלכלה מתאימה ופעילות גופנית. כמוכן קיימים מספר תכשירים הנמכרים בעולם המכילים אחדים ממרכיבי האסכרקס הממולצים להפחתה במשקל.