נוסחה צמחית עתיקה זכתה לפיתוח מודרני שמסייע לסוכרתיים וטרום סוכרתיים בהפחתת רמות הסוכר בדם

סוכרת הנעורים בה לקה בנו בן ה-15 של ד"ר דב פוגל לא נתנה לו מנוח. ד"ר פוגל, אז רופא ילדים בבית החולים שיבא, ידע כי הסוכרת – המכונה "הרוצח השקט" על שום הנזק המצטבר לגוף שהיא גורמת לאורך שנים – איננה פשוטה לטיפול. אבל למרות ספקנותו החליט בכל זאת לנסות למצוא דרך חדשה להתמודד איתה. הוא צלל לעומקה, ובדק כיצד הקדמונים התמודדו עם המחלה, המוזכרת עוד בתנ"ך. כשגילה שהמצרים השתמשו בצמחי לענה, תות עץ ואחרים עוד לפני כ-5,000 שנה כדי לטפל בה – הוא רתם את הטכנולוגיות המודרניות, והחל למצות מצמחים שונים, מה שבתוך שנה וחצי של מחקר וניסוי הביא לתוצאות ראשונות.

ד"ר פוגל, שנרתם כל-כולו למחקר, החליט כי הוא "הולך עם זה עד הסוף", השקיע מכספו הפרטי והחל בבדיקות שביצע באוניברסיטת קיימברידג' ובאוניברסיטת בר־אילן. את המוצר הראשוני שפיתח בדק במרפאתו הפרטית – הראשון בניסוי היה בנו, שעד היום ממשיך להיעזר בתוסף הייעודי בהצלחה מרובה.

"אנשים שמעו מפה לאוזן שאני מנסה 'שיקוי לסוכרת' והגיעו אליי", מספר ד"ר פוגל. "באו 32 חולי סוכרת שלא הצליחו כל־כך עם הרפואה הקונבנציונלית. התחלנו בטיפול וראיתי שזה עובד טוב, ועם התוצאות החיוביות באתי לקופ"ח "מכבי שירותי בריאות/ מכבי טבעי", שהחליטה להיכנס כשותפה למיזם. עם אישור הוועדות הרפואיות של משרד הבריאות, עשינו ניסוי קליני על 119 חולי סוכרת סוג 2 שהיו בטיפול ובמעקב 12 שבועות, ונמצאה אצלם ירידה בממוצע ערכי הגלוקוז בדם, בהמוגלובין המסוכרר ובכלל שומני הדם (כולסטרול וטריגליצרידים)".

כיום, לאחר ארבע עשרה שנות מחקר ופיתוח, ניתן למצוא את התוסף שזכה לשם אסכרקס על המדף של בתי הטבע ובתי המרקחת. המטופלים זוכים לליווי וייעוץ רפואי על־ידי ד”ר פוגל וצוותו.

בישראל לבדה, ישנם אלפי מטופלים באסכרקס, הרשום כפטנט מוכר בישראל ובאירופה, ואף קיבל לאחרונה אישור FDA להפצה בארה"ב.

לדברי ד"ר פוגל, "התוסף מיועד בעיקר לחולים בסוכרת סוג 2 ולטרום סוכרתיים. הדבר הכי חשוב ברפואה זו המניעה. המוצר אומנם אינו מהווה תחליף מלא לאינסולין, אך הוא מייעל את חדירתו לתאים ובלא מעט מקרים אף מצליח להפחית את הצורך בכדורים כימיים ואת כמויות האינסולין שהמטופלים נאלצים להזריק. לטרום סוכרתיים התוסף מצליח לעכב ואף למנוע את הצורך בנטילת תרופות/הזרקת אינסולין".

ניתן לצפות בכתבה באתר Ynet בקישור הבא: https://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-5599658,00.html