מאת ד"ר דב פוגל
עקרונות ההתנהלות התזונתית של סוכרתיים במהלך חג הפסח זהים לאלו שבכל השנה, כאשר העיקרון החשוב ביותר הוא צריכה מינימלית של פחמימות.
בפסח, לקבוצת הפחמימות מצטרפות המצות שהן בעייתיות במיוחד מפני שהן עשויות מקמח דחוס לא מותפח. הן מכילות כמות כפולה של קמח וקלוריות בהשוואה ללחם.
מצה רגילה מכילה כמות קלוריות כמו של שתי פרוסות לחם. לכן חשוב מאוד להמעיט/להימנע מאכילת מצות. 

בשוק ישנם סוגים שונים של מצות שנבדלים ביניהם בסוג הקמח. מצות מקמח לבן – הן הנפוצות והזולות ביותר. הן גם הבעייתיות ביותר.
מצות מקמח מלא ומקמח כוסמין – יש להן יתרון מסוים על פני המצות מקמח לבן ,בעיקר בגלל שהן מכילות סיבים תזונתיים שאין בקמח הלבן. אבל מבחינת האינדקס הגליקמי אין הבדל משמעותי בין שלושת סוגי המצות הללו. כולן עשויות מחיטה.
מצות מקמח שיפון – נמצא כי זרעי השיפון עדיפים לסוכרתיים מזרעי החיטה לכן מצות אלו הן הבחירה המועדפת לסוכרתיים. חברת "השדה" מייצרת מצות 100%מקמח שיפון מלא. ניתן לרכוש בכמה רשתות שיווק, ביניהן "ניצת הדובדבן". חברת "מצות אביב" מייצרת מצות מתערובת של קמח חיטה מלאה וקמח שיפון. עדיף לבחור במצות של חברת "השדה".
קמח תפוחי אדמה – נפוץ מאוד בפסח. רצוי להימנע מצריכתו כי יש לו אינדקס גליקמי גבוה מאוד. פריכיות אורז וכוסמת – מהוות תחליף למצות בקרב רבים בציבור. אומנם הן עדיפות על פני המצות, אבל חשוב לזכור שהאינדקס הגליקמי שלהן גבוה. שתי פריכיות הן כמו פרוסת לחם אחת. כשאוכלים מצה או פריכיות יש להקפיד למרוח עליהן שומן איכותי, כמו: אבוקדו, חומוס, מעט טחינה, שמן קוקוס, גבינה 3-5% וכו'. השומן מאט את תהליך העיכול/הפירוק של הפחמימה ולכן מקטין את האינדקס הגליקמי. 

כדי להגדיל את סיכויי ההצלחה באתגר הצריכה המינימלית של מצות, יש להקפיד שכל ארוחה תכלול מזונות איכותיים שיגרמו לנו להרגשת שובע גם ללא מצות. מזונות כאלה הם ירקות, חלבונים ושומנים איכותיים. 

לפניכם כמה רעיונות לתפריטים ל- 3 הארוחות העיקריות ביום ולארוחות הביניים:
ארוחת בוקר ארוחת הבוקר צריכה לכלול כמה מהאפשרויות הבאות: חלבון איכותי – ביצה, חומוס, טופו, גבינת עיזים 3-5% וכו'. סלט או ירקות חתוכים. שומן איכותי – שמן קוקוס, שמן זית (זיתים), אבוקדו, אגוזים. תפריט לדוגמא חביתה/אומלט מביצה אחת עשירה בירקות כמו: בצל, פטריות, קישואים, פטרוזילה ועוד. קערת סלט גדול עם כפית שמן זית או כף טחינה או קוביות מחצי אבוקדו קטן. 1/4 כוס זיתים. 2-3 כפות גבינה 3-5%. במידה ומרגישים צורך במצה, יש להסתפק בחצי מצה מקמח שיפון.
ארוחת צהריים ארוחת צהריים צריכה לכלול כמה מהאפשרויות הבאות: מרק – בד"כ אחרי אכילת מרק אוכלים פחות מהמנות הנוספות. מנה עיקרית – סלט טרי גדול עם עלים ירוקים ו- 1-2 כפיות שמן זית או אבוקדו. מנה חלבונית – קטניות, פשטידה, קציצות אפויות צמחוניות, עוף, בשר, דגים וכו'. ירקות מאודים/מבושלים. תפריט לדוגמא 1-2 קעריות מרק ירקות/קטניות. קערת סלט טרי גדול עם עלים ירוקים ו- 1-2 כפיות שמן זית או אבוקדו. רבע עוף בגריל. צלחת גדולה של ירקות מאודים.
ארוחת ערב ארוחת הערב צריכה לכלול כמה מהאפשרויות הבאות: מנה עיקרית – סלט טרי גדול עם עלים ירוקים ו- 1-2 כפיות שמן זית או אבוקדו. מנה חלבונית – ביצה, גבינות 3-5%, קטניות, פשטידה, קציצות אפויות צמחוניות, טונה, חומוס וכו'. תפריט לדוגמא סלט טרי גדול עם עלים ירוקים ו- 1-2 כפיות שמן זית או זיתים או אבוקדו. קערת פולי סויה מבושלים (אדממה). קופסת טונה במים. ירקות מצליבים מאודים (ברוקלי, כרובית, כרוב). במידה ומרגישים צורך במצה, יש להסתפק בחצי מצה מקמח שיפון.
ארוחות ביניים לארוחות ביניים 2 מטרות: 1.לא להגיע להרגשת רעב גדולה מידי מארוחה לארוחה. דבר זה חשוב לכלל הציבור ובמיוחד לסוכרתיים. 2.להשלים את אספקת הרכיבים התזונתיים החשובים לבריאותנו. בארוחה זו יש להשתדל להשלים את אכילת הפירות, הירקות והאגוזים למיניהם. דוגמאות לארוחות ביניים 1. מנת פרי עם חופן אגוזים. 2. פלפל אדום ומלפפון חתוכים + 1/3 כוס זיתים. 3. כוס גרגירי חומוס מבושלים מתובלים בכפית שמן זית ופלפל שחור. 4. ספל שייק ירוק.(באינטרנט ניתן למצוא שפע של מתכונים).